tumhastaliklarinzihinselnedenleri.jpg[Hayatımızdaki tüm deneyimler gibi, hastalıklarımızı da kendi düşünce kalıplarımızla yaratırız. Ulaştığımız her sonucun temelinde ve gelişiminde bir düşünce kalıbı yatar. Bu nedenle, bir hastalığı kalıcı bir biçimde ortadan kaldırabilmek için önce onu yaratan zihinsel nedeni çözüp halletmemiz gerekir. İşte, Yeni Çağ hareketinin dünya çapında tanınmış öncülerinden biri olan Louise L. Hay, bugün milyonlarca kişi için vazgeçilmez bir rehber haline gelen bu eserinde, tüm hastalıkları yaratan zihinsel nedenleri ve iyileşmemizi sağlayacak düşünce modellerini açıklıyor. Kendi kanser hastalığını da bu olağanüstü yöntemle iyileştiren yazarın mesajı çok açık: “Eğer gerekli zihinsel çalışmayı yapmaya hazırsak, hemen her hastalık iyileştirilebilir.” ]

*Kitap, hastalıklara ve oluşan sağlık problemlerine çok farklı bir bakış açısından yaklaşıyor.

L.Hay ortaya çıkan sağlık problemlerinin sebeplerini, kişilerin deneyimlerini de oluşturan ve biçimlendiren zihinsel/düşünce kalıplarının yarattığını öne sürüyor. Daha detaylı anlatmak için, kitaptan belirli yerleri alıntı yapmam gerekiyor:

“..Hayatımızdaki her rahatsızlık için(bu rahatsızlıkların ortaya çıkması için) bir ihtiyaç vardır. Yoksa o rahatsızlığı yaşamazdık. Belirti sadece dışsal bir sonuçtur…” diyen L.Hay konuya değişik örnekler vererek devam ediyor.

Örneğin, yazar kulak ağrısını bir sorun olarak ele aldığında, sebebi için olası nedenlerini “Öfke. İşitmek istememe. Çok fazla gürültü, karışıklık. Tartışan ana-baba” olarak belirtiyor.

Başka bir bedensel sorunu ise örneğin baş ağrılarına sebep olan olası düşünce formunu “Kendini muteber görmeme. Kendini eleştirme. Korku.”; migren için de “Kusursuz olma isteğiyle kendi üzerinde aşırı baskı yaratma. Epey bastırılmış öfke. Hayatın akışına direnme…” olarak listelemiş yazar.

Kitap daha çok bir rehber şeklinde düzenlenmiş. Her bir hastalığın olası nedenleri ve o düşünce formlarını ortadan kaldırabilecek yada kişiye yaşadığı sıkıntıları/ağrıları/buhranları fark ettirebilecek yeni bakış açıları sunan bir rehber şeklinde. O yüzden kitap roman gibi okunabileceği gibi ara ara karıştırılarak da okunabiliyor.

Yukarıda verdiğim örnekleri düşündüğünüz zaman, yazarın da belirttiği gibi-derin anlamda, gerçekten sağlık sorunlarını kişilerin yarattığını görebiliyorsunuz. Mesela, insan duymaktan hoşlanmayacağı şeylerle karşılaştığında ve eğer konuşulan şeyler hoşuna gitmiyorsa, bir de ortamdan kaçamıyorsa(hem fiziksel hem de düşüncesel anlamda) kendini o uyaranlara karşı kapatıyor. Bu kapatma da genelde duymak istememesi şeklinde olduğu için uzun dönemde kulağı etkileyebilir. Ve bu sıkıntı, ağrı, iltihap vs şeklinde kulakta ortaya çıkabiliyor. Aile içinde şiddetli geçimsizlik olan çocuklarda da kulak ağrılarının sıklıkla görülme sebepleri banyo yaparken su kaçması gibi yüzeysel sebeplerden öte L.Hay`in belirttiği sebepler olabilir. Belki de olaylara bu şekilde bakmak hayatın akışını da değiştirebilir.

Veya herşeyi kafasına takan, her şey için çok detaylı düşünen, herşeyin mükemmel olması için çalışan veya etrafındaki her olayı her sözü üzerine alan kişilerde baş ağrısı sıklıkla görülür. Zaten düşündüğünüz zaman da oldukça mantıklı sebepler yazar tarafından öne sürülenler.

L.Hay bir çok hastalığın olası sebeplerini ve sağlığa kavuşmak için gerekli yeni düşünce modellerini de sunduğu bir kitap hazırlamış. Kişisel olarak her an elimin altında bulundurduğum bu kitabı sizlere de tavsiye ederim. Çünkü sebebini bildiğiniz şeylerle baş etmek, bilinmeyenle baş etmekten daha kolaydır. Hastalıkların olası nedenlerini okuduğunuz da ilk olarak kendi hayatınıza farklı bir bakış açısıyla bakıyorsunuz ve gerçekten de hiç farkında olmadığınız şeylerin aslında sizi rahatsız ettiğini ve sizin onlara gereken tepkileri vermediğini görüyorsunuz. Ve bu tepkiler bir şekilde vücudun ilgili organlarında veya bölümlerinde ortaya çıkıyor…

Keyifli okumalar ve sağlıklı günler, sevgilerimle

“Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri” AKAŞA Yayınevi- LOUISE L.HAY

Reklamlar